آذین حقیقی عکاس مستند اجتماعی، فعالیت حرفه‌ای‌ خود را به عنوان عکاس خبری آغاز کرد اما از همان ابتدا گرایش و تمرکز بیشتری بر مستند اجتماعی داشت. در آثار این عکاس نقش انسان و تاثیرش بر محیط پیرامون و طبیعت، محور توجه است.
آذین حقیقی متولد ۱۳۶۵ در تبریز  است، او در دانشگاه آزاد تبریز به تحصیل رشته روزنامه‌نگاری پرداخت اما در نهایت از این رشته انصراف داد و عکاسی خبری را از سال ۱۳۸۶ آغاز کرد.
حقیقی برای حضور در این حرفه اواخر سال ۱۳۸۷ به تهران آمد و به همکاری با خبرگزاری مهر مشغول شد که در این سال‌ها به عکاسی خبری و مستند اجتماعی پرداخت. البته از همان ابتدا توجه و تمرکز بیشتری بر عکاسی مستند اجتماعی داشت.
پس از آن، حقیقی در سال ۱۳۸۹ با روزنامه ایران همکاری کرد و بعد از گذراندن دوره سربازی، به استخدام روزنامه جام جم درآمد که یک‌سال نیز به عنوان عکاس خبری در این روزنامه فعالیت کرد. پس از آن به سرویس عکس خبرگزاری فارس پیوست و بعد از مدت کوتاهی نیز به عنوان دبیر عکس این خبرگزاری انتخاب شد.
با این‌حال حقیقی عکاسی خبری را به دلیل محدودیت‌هایی که در آن وجود دارد کنار گذاشت، به عقیده این عکاس پیگیری عکاسی خبری به صورت آزادانه، به خاطر خط قرمزهای مختلف در ایران ممکن نیست. پس از این‌دوره، حقیقی به تبریز بازگشت و کار بر روی پروژه‌های مستند را جدی‌تر پیگری کرد که آزادی بیشتری برای خلق آثارش به او می‌داد.
آن‌طور که خود او توضیح می‌دهد، سوژه اصلی در کارهایش در واقع انسان است. حقیقی به عنوان عکاس مستند به دنبال تاثیر انسان بر اطراف خود بخصوص محیط زیست است. برای نمونه در مجموعه «سوخته‌های سوخت» می‌توان پناه بردن معدنچیان به طبیعت برای امرار معاش و گذران زندگی را دید. همچنین در مجموعه اخیر او با عنوان «دریاچه ارومیه» نیز نقش عوامل انسانی در تخریب طبیعت دیده می‌شود.
از جمله نمایشگاه‌هایی که حقیقی در آن‌ها حضور داشته است می‌توان به نمایشگاه گروهی عکس در اکسپو صبا در سال ۲۰۱۲ ، دومین دوسالانه هنر معاصر با عنوان «صلح روی کاغذ» در سال ۲۰۱۵، عکاسی معاصر ایران در شهر آرلس فرانسه در سال ۲۰۱۷ اشاره کرد.
از جمله موفقیت‌های داخلی و بین‌المللی این عکاس، عنوان برگزیده جشنواره «عکس معدن» و «قلب تهران»، نامزدی برای دریافت جایزه در سه رشته از اسپایدر اواردز آمریکا، حضور در میان فینالیست‌های جشنواره عکس سیه‌نا در ایتالیا، سه سال جزو استعدادهای برگزیده جشنواره شید و یک دوره مورد تقدیر این جشنواره جایزه اول تصویر سال در سال ۲۰۱۲، دو سال پیاپی کسب عنوان عکاس برگزیده در جشنواره مطبوعات است.
منبع:نورگیر